Fotograf: 6F

6F lanserar vemfnbryrsig.se

Vem f*n bryr sig om trygga anställningar?
Ja, inte alla partier i alla fall. Därför lanserar vi idag www.vemfnbryrsig.se.
En sajt där du kan gå in och se hur partierna agerat i olika frågor som är viktiga för våra medlemmar.

Publicerad:

Vem f*n bryr sig är en kampanj där vi visar vad som är viktigt för våra medlemmar.

Ofta förs samhällsdebatten långt borta från våra medlemmars vardag. Sällan skrivs det förstasidesrubriker om dödsolyckor på arbetsplatserna, om hur anställda tvingas gå ner på deltid eller hur anställda utsätts för hot och våld på jobbet. Ofta pratas det om någon annan.

Våra medlemmar bygger, målar, anlägger, putsar, städar, kopplar, kör, styr, dammar, vårdar, försvarar och lagar Sverige. Utan våra medlemmar stannar Sverige.

Sverige är ett unikt och starkt välfärdsland. Vi är stolta över det gemensamma som vi byggt upp över generationer, det som våra medlemmar idag förvaltar genom sitt arbete. Men vi är också oroliga över de ökande klasskillnaderna, den tuffare arbetsmiljön och det försämrade skyddet om du blir sjuk eller arbetslös.

Valet 2018 handlar därför om vilket parti som bäst lyssnar på våra medlemmars krav.

Så, www.vemfnbryrsig.se?

Uppdaterad: